طرح زنجیره تولید پیله ابریشم در خراسان شمالی کلید خورد

ساخت وبلاگ
چکیده :   طرح زنجیره, تولید, پیله, ابریشم, در خراسان, شمالی, کلید, خورد, بجنورد- ایرنا- معاون بهبود ... با عنوان : طرح زنجیره تولید پیله ابریشم در خراسان شمالی کلید خورد بخوانید :

 

طرح زنجیره, تولید, پیله, ابریشم, در خراسان, شمالی, کلید, خورد,

بجنورد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: مقدمات طرح زنجیره تولید پیله ابریشم در شهرستان مرزی راز و جرگلان این استان در سطح 128 هکتار کلید خورد.

 

محمد جواد تشکری چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و با بیان اینکه در این طرح چند گروه با هم مشارکت دارند اظهار کرد: طرح زنجیره تولید پیله ابریشم در سایر شهرستان ها نیز گسترش داده خواهد شد زیرا که زنجیره تولید آن درآمدزایی و اشتغالزایی زیادی را به دنبال دارد.
وی گفت: در دو سال گذشته از محل اعتبارات رهبری 20 میلیارد ریال برای توسعه و زیرساخت های این طرح تخصیص داده شده است.
تشکری با بیان اینکه هم اکنون به دنبال توسعه اجرای این طرح در بجنورد و آشخانه هستیم افزود: با اجرای این طرح، پیله های ابریشم تولید شده در راز و جرگلان تبدیل به نخ ابریشم شده و در این خطه مورد استفاده قرار می گیرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بیشترین نوغانداران خراسان شمالی در شهرستان راز و جرگلان هستند که این استان از نظر میزان تولید پیله رتبه چهارم کشوری و از نظر کیفیت رتبه نخست را دارد.
امسال 90 هزار و 528 کیلوگرم پیله تر ابریشم در استان تولید شد که این میزان پیله تر از دو هزار و 550 جعبه تخم نوغان توزیع شده در بین متقاضیان استان برداشت شد. از هر جعبه 44.9 کیلوگرم پیله تر برداشت می شود.
هم اکنون بیش از دو هزار خانوار استان در امر پرورش کرم ابریشم و تولید پیله ابریشم فعالیت دارند که عمده نوغانداران استان در شهرستان راز وجرگلان، مانه و سملقان و بجنورد سکونت دارند.
7186/3007/6042

...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : جمعه 23 آذر 1397 ساعت: 4:04