میانگین عملکرد تاکستان های دیم خراسان شمالی 2 برابر کشوری است

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

میانگین عملکرد تاکستان های دیم خراسان شمالی 2 برابر کشوری است

بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: میانگین عملکرد تاکستان های دیم استان 7.5 تن در هکتار است و این در حالی است که میانگین عملکرد انگور دیم در کشور به 4 تن هم نمی رسد.

 

محمدعلی شریکیان سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه سطح زیر کشت انگور در استان 18 هزار و 500 هکتار است افزود: پیش بینی می شود امسال از این میزان 185 هزار تن محصول برداشت شود که ارقام مورد کشت آن کلاهداری، کشمشی، عسگری، صاحبی و لعل است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بیشترین سطح انگور این استان از نوع کلاهداری با 9 هزار هکتار و 70 هزار تن تولید و بیشترین میزان تولید مربوط به انگور کشمشی با 106 هزار تن است که 57 درصد تولید انگور استان را به خود اختصاص داده است.
شریکیان با بیان اینکه شیروان و فاروج بیشترین سطح انگور کشمشی استان را دارند افزود: همچنین بجنورد دارای بیشترین سطح انگور کلاهداری است و بیشترین تولید را به خود اختصاص داده است زیرا سازگاری بالایی با شرایط آب و هوایی دارد.
وی در ادامه اظهار کرد: هم اکنون ظرفیت نگهداری سردخانه های انگور در این استان، 14 هزار و 200 تن است که با توجه به تولید انگور نیازمند سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی هستیم.
وی افزود: همچنین ظرفیت واحدهای فرآوری انگور خراسان شمالی شامل تصفیه و بسته بندی کشمش، تولید شیره و سرکه و تولید کنسانتره 25هزار تن می باشد.
وی خرید تضمینی کشمش را کیلویی 27 هزار و 600 ریال عنوان کرد و گفت: هم اکنون قیمت کشمش در بازار 38 تا 40 هزار ریال است که انگور تازه خوری رقم کلاهداری با قیمت 10 تا 13 هزار ریال و رقم کشمشی 11 تا 15 هزار ریال از باغدار خریداری می شود.
خراسان شمالی 344 هزار عرصه کشاورزی دارد که سالانه بیش از دو میلیون و 500 هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی در این استان تولید می شود.
7186/6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسی

میانگین,تاکستان,...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 20 مهر 1396 ساعت: 21:58

close
تبلیغات در اینترنت