45 درصد اراضی خراسان شمالی به شیوه سنتی آبیاری می‌شود

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

 

 

45 درصد اراضی خراسان شمالی به شیوه سنتی آبیاری می‌شود

بجنورد- ایرنا- مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون 45 درصد اراضی کشاورزی در این استان به شیوه سنتی آبیاری می‌شود.

 

بهروز عربی پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه هم اکنون 45 درصد اراضی کشاورزی خراسان شمالی زیر پوشش سامانه های نوین آبیاری هستند گفت: تا 80 درصد از هزینه های اجرای سامانه های نوین آبیاری توسط دولت تامین و مابقی هزینه ها به صورت اعتبار تسهیلاتی توسط متقاضی پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون در سامانه های سنتی آبیاری میانگین راندمان انتقال آب حدود 30 تا 35 درصد است گفت: با طرح هایی که اجرا شده میانگین راندمان انتقال آب در استان 42 درصد است.
عربی افزود: این میزان در سطح کشور 44 درصد است که خراسان شمالی 2 درصد به میانگین کشوری در زمینه راندمان انتقال آب عقب است.
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه در روش هایی که منجر به استقرار سامانه های آبیاری بارانی می شود راندمان آبیاری از 42 درصد به 70 درصد افزایش پیدا می کند افزود: در سامانه های قطره ای تا 90 درصد راندمان انتقال آب افزایش پیدا می کند.
عربی افزود: 50 هزار هکتار از اراضی خراسان شمالی مستعد اجرای طرح آبیاری نوین است که تاکنون 22 هزار هکتار از آن به سیستم‌های آبیاری نوین تجهیز شده است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود 40 هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.
7186/6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

 

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : يکشنبه 22 مرداد 1396 ساعت: 6:02
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها