انتقاد یک مسئول جهادکشاورزی خراسان شمالی از عدم همکاری برخی کشاورزان درمبارزه با پوره سن گندم

ساخت وبلاگ
چکیده : انتقاد یک مسئول جهادکشاورزی خراسان شمالی از عدم همکاری برخی کشاورزان درمبارزه با پوره سن گندم بجنورد... با عنوان : انتقاد یک مسئول جهادکشاورزی خراسان شمالی از عدم همکاری برخی کشاورزان درمبارزه با پوره سن گندم بخوانید :

انتقاد یک مسئول جهادکشاورزی خراسان شمالی از عدم همکاری برخی کشاورزان درمبارزه با پوره سن گندم

بجنورد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون برخی از کشاورزان دو روستای کلانتر و بور بور بجنورد در دهستان بدرانلو برای مبارزه با پوره سن گندم با کارشناسان این اداره همکاری نمی کنند.

 

محمد رضایی سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه مناطق مذکور از گندم زارهای خوبی برخوردار است اظهار کرد: کشاورزان این مناطق 60 درصد مزارع را سم پاشی کرده و 40 درصد باقی مانده که هر چه قدر این سن بیشتر بخورد خسارت کمی و کیفی بیشتری وارد می شود.
وی گفت: همچنین همکاری نکردن برخی از کشاورزان این دو روستای استان برای مبارزه با پوره سن گندم، موجب می شود از لحاظ ساختاری مبارزه متضرر شود و سن به ارتفاعات که می رود دوباره سال آینده مهمان این استان می شود.
رضایی با بیان علل همکاری نکردن این کشاورزان در مبارزه با پوره سن غلات افزود: برخی از آنان بر این فرهنگ بد اعتقاد دارند که با ورود تراکتور به مزارع ، لاستیک های تراکتور باعث خسارت می شود و این در صورتی است که میزان خسارت سن گندم بیشتر از رده لاستیک تراکتور است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: طبق قانون اگر اعلام شود در مکانی کشاورزان برای مبارزه با این گونه آفات همکاری نمی کنند، با هزینه دولتی مبارزه قانونی در مزارع آنان انجام خواهد شد.
رضایی با بیان اینکه فقط در یک روستای کلانتر سطح مبارزه انجام نشده با پوره سن گندم 150 هکتار است افزود: در صورت همکاری نکردن آنان، عملکرد کشاورز پایین می آید که به عملکرد محصول نمی رسد و از سویی اقتصاد کشاورزی در استان پایین می آید.
تاکنون مبارزه با آفت سن مادری گندم در بیش از 15 هزار هکتار از مزارع این استان انجام شده که در مقایسه با سال گذشته بیش از 7 برابر است.
امسال محصول جو در سطح 21 هزار هکتار آبی و 18 هزار هکتار دیم و گندم در سطح 49 هزار هکتار آبی و 101هزار هکتار دیم در استان خراسان شمالی کشت شده است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که سالانه بیش از دو میلیون و 500 هزار تن انواع محصول زراعی، باغی و دامی تولید می شود.
7186/ 6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

 

 

...
نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : سه شنبه 23 خرداد 1396 ساعت: 23:52