اجرای چرخه تبدیل نوغان به نخ ابریشم در یک روستای پایلوت منارید خراسان شمالی

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

 

اجرای چرخه تبدیل نوغان به نخ ابریشم در یک روستای پایلوت منارید خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مسئول پیگیری پروژه منارید در خراسان شمالی گفت: هم اکنون چرخه تبدیل نوغان به نخ ابریشم و در نهایت ابریشم بافی در روستای قتلیش شهرستان مرزی راز و جرگلان استان به عنوان پایلوت این پروژه در دست اجرا است.

 

دکتر محمد فرامرز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: اجرای این طرح به پیشنهاد گروه برنامه و توسعه روستای قتلیش- پایلوت پروژه بین المللی منارید خراسان شمالی در راستای اهداف پروژه و بهبود وضعیت معیشتی اهالی روستا است.
وی با بیان اینکه این روستا از صنعت نوغانداری برخوردار است و کیلویی 200 هزار ریال آن را به فروش می رسانند گفت: اجرای این طرح در قالب پروژه منارید در حال پیگیری بود که هم اکنون اجرای چرخه تولید، نخ، ابریشم و قالی در آن شروع شده است.
فرامرز از ورود سرمایه گذار و همکاری در اجرای این طرح خبر داد و افزود: در اسفندماه سال گذشته ادوات مورد نیاز راه اندازی چرخه فوق با حمایت پروژه بین المللی منارید در اختیار متقاضیان قرار گرفت که مرحله آموزشی آن به اتمام رسیده و 54 نفر آموزش قالی بافی را گذرانده اند.
مسئول پی گیری پروژه منارید در خراسان شمالی اعتبارت این طرح از محل سازمان ملل را 185 میلیون ریال برای تامین نیازهای اولیه قالی(دار) عنوان کرد و گفت: در حال حاضر جهت تکمیل چرخه فوق با مشارکت بخشداری، اهالی روستای قتلیش و دهیاری روستا محل مناسب جهت استقرار و نصب دستگاه پیله کشی ابریشم در حال ساخت می باشد.
طرح بین المللی منارید(MENARID) در چارچوب برنامه توسعه پایدار و یکپارچه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، در هفت کشور اردن، الجزایر، ایران، تونس، مراکش، مصر و یمن اجرا می شود.
خراسان شمالی افزون بر 2 میلیون و 33هزار هکتار عرصه طبیعی دارد.
7186/ 6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

 

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : سه شنبه 23 خرداد 1396 ساعت: 23:52

close
تبلیغات در اینترنت