سالانه 10 تن گیاه دارویی باریجه در خراسان شمالی برداشت می شود

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

سالانه 10 تن گیاه دارویی باریجه در خراسان شمالی برداشت می شود

بجنورد- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: سالانه 8 تا 10 تن گیاه دارویی باریجه(قسنی) در این استان برداشت می شود.

 

حسن وحید روز سه شنبه در بازدید مدیر گروه هیات تجاری آلمان و رئیس کل شرکت بای وا از مزرعه گیاهان دارویی در شیروان با بیان اینکه این گیاه دارویی پارسال در سطح 700 هکتار کشت شد اظهار کرد: باریچه استفاده وسیعی دارد که برای بیماری معده، گوارش، چسب جواهرات و ... از آن استفاده می شود.
وی با بیان اینکه گیاه دارویی باریجه در ارتفاعات بالای استان کشت می شود گفت: کشت این گیاه باارزش دارویی در استان، طبیعی است که اگر شرایط محیطی مناسب باشد سالانه 8 تن اجازه برداشت از گیاه باریجه در این استان وجود دارد.
وحید با اشاره به اینگه گیاه دارویی باریجه هیچ گونه مواد شیمیایی و افزودنی ندارد افزود: برداشت این گیاه به صورت کنترل شده و حمل و نقل آن باید با مجوز از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری صورت گیرد.
فرماندار شیروان گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی اهمیت خاصی در این استان دارد و به لحاظ اینکه شرایط آب و هوایی مساعدی در استان حاکم بوده و به دلیل نیاز کمتر آبیاری گیاهان دارویی، بهره برداری اقتصادی از آن زیاد است.
عباسعلی صفایی اظهار کرد: یکی از محصولاتی که جایگاه ویژه ای در این خصوص دارد گیاهان دارویی با امکان صادرات اسانس آن است و این امر از نظر اقتصادی برای کشور ما ارزآوری خوبی دارد.
وی با بیان اینکه گیاهان دارویی متنوعی در استان ما قابلیت توسعه و کشت دارد گفت: آویشن باغی، نعنای فلفلی، باریجه، به لیمو و آلوئه ورا و گیاهان دارویی زیاد هم مصرف می شود که سابقه دیرینه با فرهنگ ما دارد.
سطح کشت گیاهان دارویی در سال 94، هزار و 235 هکتار بوده که تولید آن 975 تن و میانگین عملکرد 789 کیلوگرم در هکتار است.
هم اکنون استان خراسان شمالی ظرفیت های خوبی در این حوزه دارد که 2 واحد فعال بسته بندی عرقیات و گیاهان در جاجرم شامل عصاره گیری و بسته بندی و بجنورد شامل اسانس گیری، عصاره گیری و تولید عرقیات را می تواند انجام دهد و تولید کننده قادر خواهد بود محصولاتی که تولید می کند در اختیار صنایع فراوری قرار دهد.
هیات تجاری آلمان از دیروز در این استان حضور دارند که این هیات متشکل از 16 نفر از تجار و بازرگانان آلمان است.
7186/ 6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

 

...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : سه شنبه 23 خرداد 1396 ساعت: 23:52

close
تبلیغات در اینترنت