معاون حفاظت محیط زیست خراسان شمالی: طعمه پلنگ و گرگ در استان کم شده است

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 معاون حفاظت محیط زیست خراسان شمالی: طعمه پلنگ و گرگ در استان کم شده است

بجنورد- ایرنا- معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان‌ شمالی گفت: کم شدن طعمه پلنگ و گرگ ها علت اصلی بر هم خوردن توازن طبیعت و وارد شدن حیوانات به حریم انسان ها در استان است.

 

رضا شکاریان سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: هر چند سرمای شدید و کمبود غذا می تواند در ورود حیوانات به حریم زندگی انسان ها موثر باشد اما، در چند روز اخیر گزارش های در این زمینه دریافت نشده است.
گرگ ها در سال جاری با حمله به گله های گوسفند تعداد زیادی از آن ها را در مناطق مختلف استان دریدند و خسارات زیادی را متحمل دامداران کردند.
آخرین حمله گرگ ها مربوط به آذرماه امسال به یک دامداری در یکی از روستاهای شهرستان راز و جرگلان بود که در این حمله تعداد ۴۰ راس گوسفند تلف شدند.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان‌ شمالی گفت: اگر برای این حیوانات شکار به اندازه کافی وجود داشته باشد هیچ گاه آن ها وارد دامداری نمی شوند.
شکاریان افزود: اگر چنانچه این حیوانات به دامداران خسارت وارد کنند کارشناسان سازمان از محل مربوطه برای پرداخت خسارت بازدید می کنند.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان ‌شمالی در خصوص تامین غذا برای وحوش در فصل سرما افزود: در این خصوص از ابتدای امسال تاکنون 50 تن علوفه بین وحوش توزیع شده است.
استان خراسان شمالی با 28 هزار و 150 کیلومتر مربع وسعت، 1.7 درصد از وسعت کشور را دارد و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با رودخانه های دایمی، فصلی، قنات و چشمه سارها است
اکنون در خراسان شمالی 51 گونه پستاندار از جمله یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، قوچ و میش اوریال، کل و بز، آهو، گربه پالاس، گربه وحشی، جنگلی، گراز، گرگ و..، 141 گونه پرنده از جمله قرقاول، کبک دری، هما، عقاب طلایی، انواع سهره، تیهو، باقرقره و ..، 52 گونه خزنده مانند مار افعی، کفچه مار و ..، چهار گونه دوزیست و هشت گونه ماهی زیست می کنند.
7186/ 6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

 

...
نویسنده : بازدید : 11 تاريخ : سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت: 19:18

close
تبلیغات در اینترنت