جاجرم و اسفراین بیشترین تولید پسته در خراسان شمالی را دارند

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

جاجرم و اسفراین بیشترین تولید پسته در خراسان شمالی را دارند

بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: جاجرم و اسفراین به دلیل شرایط ویژه آب و هوایی بیشترین سطح زیر کشت و تولید پسته در این استان را دارند.

 

علی اصغر شریکیان دوشنبه در گفت و گو با ایرنا سطح زیر کشت باغ های پسته در این استان را هزار و 702 هکتار عنوان کرد و گفت: از این میزان 844 هکتار غیربارور و 858 هکتار بارور می باشد که تولید آن 909 تن و میانگین عملکرد باغ های پسته استان هزار و 59 کیلوگرم در هکتار است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: این در حالی است که میانگین عملکرد کشوری در سال 94، 779 کیلوگرم در هکتار بوده است.
شریکیان ارقام پسته در این استان را اوحدی، احمد آقایی، اکبری و کله قوچی ذکر کرد و افزود: برداشت پسته نیمه اول شهریور ماه تا اواخر مهرماه می باشد که البته در مناطق مختلف استان به شرایط آب و هوایی استان بستگی دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از راه اندازی یک واحد فرآوری پسته با ظرفیت سالانه 400 تن در شهرستان جاجرم طی سال جاری خبر داد و گفت: بر این اساس ظرفیت فرآوری استان اکنون به هزار تن می رسد که واحدهای موصوف در شهرستان های اسفراین و جاجرم واقع شده است.
شریکیان افزود: پسته کاری یک سرمایه گذاری بلندمدت و نیازمند انتخاب الگو و روش های صحیح و همچنین مستلزم شناخت دقیق از نیازهای اکولوژیکی محصول، داده های اقلیمی منطقه نظیر رطوبت در زمان گرده افشانی، دما، ارتفاع از سمت دریا، شرایط فیزیکی و شیمیایی خاص و آب خواهد بود تا از هرگونه ریسک پذیری در کشت این محصول صادراتی جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه امسال به دلیل بارش های مناسب بهاری و تغذیه مناسب باغ ها، تولید پسته در این استان در مقایسه با سال گذشته 5 درصد افزایش داشته است گفت: توصیه می شود بهره برداران قبل از احداث باغ هاس پسته مطالعات کافی و مشورت های لازم را با متخصصین و کارشناسان جهاد کشاورزی به عمل آورند.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود 40 هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.
7186/ 6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

 

...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : جمعه 28 آبان 1395 ساعت: 1:54

close
تبلیغات در اینترنت