1529هکتار از رویشگاه های باریجه در خراسان شمالی احیا و بهره برداری شد

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

1529هکتار از رویشگاه های باریجه در خراسان شمالی احیا و بهره برداری شد

بجنورد- ایرنا- کارشناس مسئول گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: تاکنون هزار و 529 هکتار از رویشگاه های باریجه در این استان واقع در شمالشرق کشور احیا و بهره برداری شده است.

 

علیرضا احمدی اسکویی یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: هم اکنون گیاه دارویی باریجه در شهرستان های بجنورد، شیروان، فاروج، گرمه و جاجرم و مانه و سملقان کشت می شود که امسال پنج طرح بهره برداری در این خصوص صورت گرفت که 4 تن باریجه از سطح 432 هکتار از مراتع بجنورد، شیروان، مانه و سملقان و گرمه برداشت شد
وی با بیان اینکه گیاه دارویی باریجه یکی از باارزش‌ترین گونه‌های گیاهان دارویی است که شیره آن پس از فرآوری اولیه در استان به خارج کشور صادر می‌شود گفت: دوره برداشت گیاه باریجه سه ساله است که در صورت برداشت این گیاه از مناطق موردنظر، منطقه فوق برای مدت دو سال پیاپی مورد حفاظت، احیا و استراحت قرار خواهد گرفت.
اسکویی با بیان اینکه در سال 95 با اجرای عملیات بهره برداری باریجه شرایط اشتغال 6 هزار نفر روز به مدت 2 ماه ایجاد شده است،افزود: این محصولات جزو گونه های مجاز مشروط بوده که بهره برداری و حمل آن فقط به صورت طرح بهره برداری مصوب و با مجوز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری امکان پذیر است.
کارشناس مسئول گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان گفت: در سال جاری 190 هکتار از رویشگاه های باریجه در بجنورد، شیروان، مانه و سملقان و گرمه احیا و بهره برداری سازی شد.
اسکویی افزود: مشکل اصلی ما این است که هم اکنون گیاهان دارویی منابع اعتباری ندارد و از محل طرح های دیگر هزینه می شود که تاکنون نتوانسته ایم اکثر رویشگاه ها را بهره برداری، توسعه و احیا کنیم.
وی اظهار کرد: برای توسعه و بهره برداری از گیاهان دارویی پیگیر اخذ ردیف اعتباری مجزا از استانداری هستیم.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی 2 میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.

6042/7186 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسی

 

...
نویسنده : بازدید : 13 تاريخ : دوشنبه 17 آبان 1395 ساعت: 12:28

close
تبلیغات در اینترنت